Gyvulių registravimas: ką reikia žinoti?

Gyvulių registravimas ir ženklinimas Lietuvoje yra privalomas nuo 1999 metų. Jis reikalingas tam, kad būtų laiku užkirstas kelias ligų plitimui ir dėl išmokų mokėjimo. Duomenys apie ūkyje laikomus gyvulius registruojami Ūkinių galvijų registre.

Kas gali registruoti gyvulius?

Gyvulių registravimą gali atlikti kiekvienas jų laikytojas, prieš tai išklausęs specialius mokymus, kuriuos organizuoja veterinarijos tarnyba. Po mokymų jis gauna prisijungimą prie duomenų bazės ir pats gali registruoti ir ženklinti savo ūkio gyvulius bei vesti apskaitą. Ši sistema ypač patogi ūkininkams, nes jiems nebereikia veterinaro paslaugų gimus naujam gyvūnui.

Jei asmuo nėra išklausęs mokymų, jis turi kreiptis į veterinarą, kuris suteiks registravimo ir ženklinimo paslaugas.

Kokio amžiaus gyvuliai registruojami?

Gimus veršeliui, jis turi būti paženklintas geltonais ausų įsagais ir įregistruotas į duomenų bazę per 7 dienas nuo gimimo. Tokais įsagais ženklinamos ir karvės, ožkos, kiaulės.

Bizonų jaunikliai turi būti paženklinti per 9 mėnesius nuo atvedimo. Avys ir ožkos – per 6 mėnesius arba anksčiau, jeigu išvežamos iš laikymo vietos.

Gyvulių registravimas privalomas ir tais atvejais, kai gyvuliai yra perkami, parduodami, skerdžiami ar nugaišta. Apie pasikeitimus reikia pranešti per 7 kalendorines dienas.

Triušiu ir paukščius privalu deklaruoti sausio ir liepos mėnesį, du kartus per metus.

Visus gyvulių registravimo dokumentus reikia saugoti tris metus, kai jų nebelieka.

Kur gauti ausų įsagus?

Tokie galvijai kaip karvės, avys, ožkos ir kiaulės ženklinami ausų įsagais. Laikytojai, išklausę mokymus, gali patys paženklinti. Renkantis įsagus svarbu atkreipti dėmesį į kokybę, jie turi būti lankstūs, patogūs ir ilgaamžiai. Pametus įsagą, jį privalu pakeisti nauju identišku, o tai sukelia šiokių tokių nepatogumų. Kokybiškus įsagus galima užsakyti Respublikiniame veterinarijos aprūpinimo centre „RVAC“. Esant poreikiui šiame centre atliekamas gyvulių registravimas ir ženklinimas, teikiamos veterinarijos paslaugos.

Ūkinių gyvulių registravimą atlikę laikytojai gali pretenduoti į valstybės skiriamas išmokas. Nesilaikantys reikalavimų patikros metu gali gauti įspėjimą, o vėliau ir baudą. Šiuo metu privaloma ženklinti ne tik ūkinius galvijus, bet ir augintinius – kates, šunis, šeškus.

Gražina

Gražina paskelbė 701 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>