Kaip Čiurlionis tapo prekės ženklu

Ar pastebėjote, kiek daug dalykų Lietuvoje vadinasi Čiurlionio vardu? Tai ir Čiurlionio muziejus, ir Ciurlionio fondas, ir apdovanojimai. Tačiau šį kartą kalbėkime ne tik apie vardus ir miestų gatves, kurios taip pavadintos, bet ir apie vaizdus, kurie nuolat kartojasi mūsų kultūroje, kai Čiurlionis labai dažnai tampa mums atpažįstamas vaizduose.

Mokyklų vadovėliuose

Čiurlionio atminimasPirmoji vieta, kur turbūt mūsų sąmonė susipažįsta su Čiurlionio sukurtais vaizdais, yra mokykla. Jeigu ant sienų dar nekabo atspausdintų menininko paveikslų (kuriuos įsteigė tikrai ne Ciurlionio fondas), tai būtinai pamatysime tuos paveikslėlius knygos. Tai bus ir istorijos vadovėlyje, ir muzikos vadovėliuose ir, be jokios abejonės, dailės ir meno istorijos knygose. Jeigu tos knygos bus naudojamos mokslui, tai dar pastebėsite ir tai, kad labai dažnai Čiurlionio paveikslais bus papuošti ir vadovėlių viršeliai. Tiesą sakant, tuos pačius vaizdus galėsite pamatyti net filosofijos, tikybos, psichologijos ir etikos vadovėliuose. Nes manoma, kad jie labai gerai žadina vaizduotę, kažką nuostabaus inspiruoja. Štai tau ir pirmieji Čiurlionio darbų pliūpsniai, vos praėjus eiti į mokyklą. Kai turi priešais save kažką įprasto, ko nesuvoki, bet kas tau tampa natūralia kasdienybės dalimi, tą dalyką išvis pamiršti ir jis tampa tarsi nematomu. Taip pat gali nutikti ir su tokiais Čiurlionio paveikslėliais.

Leidiniai, pristatantys Lietuvą

Jeigu pažvelgtume į Lietuvą užsieniečių akimis, tikrai pastebėtume, kad čia dar yra ir kitas labai garsus dalykas. Kas tai? Tai yra – mūsų kultūros pristatymas pirmiausiai akcentuojant būtent Čiurlionį. Jeigu tai bus kokia nors brošiūra, lankstinukas, vadinasi, nebus galima pateikti muzikos. Taigi, tikriausiai bus pateikta ne muzika, o koks nors paveikslėlis. Ir vėl mūsų sąmonėje prisidaugins Čiurlionio vaizdų. Ir netrukus imsime galvoti, kad gal jokio kito lietuvių dailininko išvis niekada net ir nebuvo, tik šis, kurio nuopelnus mėgsta sau priskirti ir kitos tautos, kurių teritorijoje Čiurlionis taip pat brendo bei kūrė: Lenkija, Rusija.

Atributika

Ar užsuktumėte į Čiurlionio muziejų, ar kokį nors renginį, kurį organizuotų Čiurlionio fondas, pamatytumėte, kad be šio dailininko atributikos apsieiti tiesiog neįmanoma. Visose programose, skirtukuose, lankstinukuose būtinai rasite atspausdintus kelis paveikslėlius. Kažkas kiekvienais metais pasirūpins pagaminti Čiurlionio kalendorių. Taip pat bus galima įsigyti ir puodelių bei lėkštučių su šio dailininko tapybos reprodukcijomis. Ir žinoma plakatų, kurie galės imituoti tikrus menininko darbus.

Gražina

Gražina paskelbė 701 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>