Rinkos sąvoka paprastai apibūdinama kaip savotiška pirkėjo ir pardavėjo susitikimo vieta, kur mainomasi prekėmis ir paslaugomis, besiremiant prekinės gamybos dėsniais bei vartotojų poreikių tenkinimu. Pagrindinis rinkos informacinis rodiklis yra prekės arba paslaugos kaina. Remiantis teritoriniu požiūriu, rinkos sąvoka paprastai dalinama į dvi dideles grupes – nacionalinės ir tarptautinės rinkos klasifikaciją. Pirmoji orientuota į prekybinius santykius, vykdomus valstybės viduje, o antroji – orientuota į už Respublikos ribų išeinančius verslo procesus. Dar išskiriama laisvoji rinka, kurią galima apibūdinti kaip nieko nereaguliuojamų ir laisvų mainų sistemą. Šiuo atveju į rinkos reguliavimą nesikiša jokia valstybinė valdžios įstaiga, o procesą vykdo tik patys rinkos dalyviai. Rečiau minimos, bet pakankamai svarbios rinkos rūšys yra monopsonija ir oligopsonija. Pirmoji apibrėžiama kaip rinka, kurią sudaro tik vienas pirkėjas. Tuo tarpu antroji – rinka, jau sudaryta iš keleto pirkėjų.
Pasaulinės, arba kitaip – tarptautinės rinkos – apibrėžimą galima papildyti tuo, kad tokioje rinkoje visi piniginiai santykiai tarp pardavėjo ir pirkėjo yra grindžiami tarptautiniais santykiais. Vienas esminių aspektų yra tarptautinis darbo pasidalijimas. Tokią rinką įprasmina daug sudėtingesni procesai nei vietinės reikšmės rinką. Reikia nepamiršti, kad kai valstybės rinka tampa atvira pasauliui, šalies viriausybė susiduria su nemažai iššūkių, reguliuojant ekonomiką.
Labai įdomu ir tai, kad rinkos sąvoka senovėje buvo siejama su centrine miesto prekybviete – turgaus aikšte, kur pardavėjai susitikdavo su pirkėjais. Šiandien ši sąvoka abstrakčiai finansinių procesų aplinkai ir visumai apibūdinti. Į sąvoką įsigilinti ir ją geriau suprasti padėti gali Lietuvos aukštųjų mokyklų siūlomos verslo analitikos studijos. Studijuodami šioje programoje studentai gali įgyti bene daugiausiai žinių, susijusių su verslo tendencijų prognozėmis, verslo organziavimu, gamybos, paslaugų ar prekių tiekimo subtilybėmis ir įvairiausiais procesais, vykstančiais tiek nacionalinės, tiek tarptautinės rinkos plotmėse. Įdomu tai, kad kai kurie studijų programą siūlantys universitetai bendradarbiauja su kitų šalių aukštosiomis mokyklomis, todėl studentams labai dažnai suteikiama galimybė įgyti dvigubą diplomą, galiojantį tiek Lietuvoje, tiek atitinkamoje užsienio šalyje. Kitas šių studijų privalumas yra platus mainų programų, trumpalaikės praktikos projektų pasirinkimas, taigi, jei studentas motyvuotas ir nuoširdžiai gilinasi ne tik į verslo pasaulio teorijas bet ir siekia prie rinkos procesų priartėti iš praktinės pusės, šios studijos yra labai geras pagrindas karjeros perspektyvoms. Rinkos procesai nėra statiški, jų kaitai įtakos turi daugybė procesų, būtent todėl geras verslo analitikas nuo pat universiteto suolo laikų turi mokytis atlikti namų darbus.
patirtis
Susiduriant su neaiškumais, manau būtų protingiausia ieškotis konsultanto, kuris patars ir padės įsitvirtinti rinkoje.