Ar estetinis plombavimas skausmingas?

Estetinis plombavimas dažnai pristatomas kaip greitas ir neskausmingas būdas atkurti dantų formą, spalvą ir estetiką, tačiau daugelis pacientų vis dar dvejoja – o gal vis dėlto skaudės? Gal teks kęsti gręžimą, nejautrą, ar po procedūros laukia nemalonus gijimas? Laikas paneigti mitus ir pažvelgti į procedūrą iš šiuolaikinės odontologijos perspektyvos – remiantis tiek pacientų patirtimi, tiek moksliniais tyrimais.

Procedūra, kuri yra orientuota į komfortą

Estetinis plombavimas – tai minimalaus invazyvumo procedūra, kurios metu dažniausiai nereikia gręžti sveiko danties audinio ar taikyti vietinės nejautros. Plomba modeliuojama tiesiai ant danties paviršiaus, naudojant specialius sluoksniavimo metodus ir šviesai jautrias kompozitines medžiagas. Tad fizinio skausmo dažniausiai išvengiama visiškai.

Estetinės odontologijos specialistė Gabrielė paaiškina: „Pagrindinis estetinio plombavimo tikslas – atkurti dantų formą ir išvaizdą jų nežalojant. Todėl jei dantis nėra pažeistas ėduonies ar neturi gilių defektų, skausmo nebūna. O jei reikia gręžti – naudojama vietinė nejautra, kuri visiškai užblokuoja diskomfortą“.

Kada galima jausti diskomfortą?

Tam tikrais atvejais procedūra gali būti kiek jautresnė, ypač jei:

  • dantyje yra smulkių įtrūkimų ar pažeidimų, kuriuos reikia pašalinti,
  • dantenos yra jautrios ar uždegusios,
  • pacientas turi itin jautrius dantis arba griežia dantimis (bruksizmas).

Tačiau net ir šiose situacijose skausmas nėra būtinas reiškinys, ypač jis efektyviai kontroliuojamas nuskausminamaisiais geliais ar vietine nejautra.

2020 m. žurnale International Dental Journal publikuotame tyrime teigiama, kad net 87 % estetinio plombavimo pacientų procedūrą įvertino kaip „visiškai neskausmingą“ arba „tik šiek tiek diskomfortišką“, o 92 % nurodė, kad po procedūros skausmo nejautė visai arba jis buvo minimalus ir truko vos kelias valandas.

O kaip po procedūros?

Po estetinio plombavimo dažniausiai nereikia gijimo laikotarpio. Pacientas iš karto gali grįžti prie kasdienių veiklų, valgyti ir šypsotis be jokių apribojimų. Tam tikras dantų jautrumas (ypač šalčiui ar karščiui) gali pasireikšti 1–2 dienas, tačiau jis yra laikinas ir dažniausiai nereikalauja gydymo.

Kaip sako klinikos gydytojas Tadas: „Jei po estetinio plombavimo pacientas skundžiasi stipriu skausmu – tai ženklas, kad reikalingas papildomas įvertinimas. Tokių atvejų būna itin retai. Dažniausiai pacientai stebisi, kad viskas įvyko taip greitai ir be jokio diskomforto“.

Psichologinis faktorius – dar viena priežastis baimei

Neretai pacientų baimė susijusi ne tiek su realiu skausmu, kiek su praeities patirtimis, kai plombavimas buvo nemalonus, o instrumentų garsai – traumuojantys. Šiuolaikinė odontologija – visai kita istorija. Naujos kartos kompozitai, šviesos technologijos, ergonomiški instrumentai ir moderni aplinka leidžia procedūrą atlikti greitai, tiksliai ir komfortiškai.

Be to, estetinį plombavimą dažniausiai renkasi pacientai, kurie nori gražesnės šypsenos, o tai reiškia, kad sprendimą jie priima sąmoningai ir motyvuotai, o ne dėl skausmo ar būtinybės. Tokie pacientai dažnai labiau atsipalaidavę ir pozityviau vertina visą procesą.

Estetinio plombavimo procedūros Kaune Aukštėja odontologijos klinikoje.

Gražina

Gražina paskelbė 716 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>