Ar verta įsirengti saulės elektrinę namams 2025 metais?

Saulės energetika Lietuvoje ir toliau išgyvena spartų augimą. Nuo 2020 metų sparčiai daugėja tiek individualių namų savininkų, tiek verslų, kurie investuoja į saulės elektrines. Tiesa, 2025-aisiais klausimas „ar vis dar verta įsirengti saulės elektrinę?“ išlieka aktualus. Atsakymas – taip, ir tam yra kelios aiškios priežastys.

Elektros kainos lieka nepastovios

Nepaisant to, kad po itin svyruojančių 2022–2023 metų elektros kainos 2024 m. kiek stabilizavosi, rinkos analitikai nesuteikia garantijų dėl ilgo laikotarpio stabilumo. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, vidutinė elektros kaina 2024 m. svyravo nuo 13 iki 17 centų už kilovatvalandę.

Tuo pačiu prognozuojama, kad 2026 m. elektros kainų kilimo rizika išliks dėl didėjančių elektros vartojimo apimčių ir regioninių geopolitinių įtampų. Tokia situacija verčia gyventojus ieškoti ilgalaikių, stabilumą suteikiančių sprendimų – o nuosava saulės elektrinė būtent toks ir yra.

Eksperto komentaras – atsiperkamumas trumpėja

Energetikos konsultantas dr. Andrius Markevičius teigia, kad 2025-ieji yra itin palankūs saulės elektrinių įsirengimui tiek finansiškai, tiek technologiniu požiūriu.

„Saulės elektrinės namams įrengimo kainos išlieka stabilios arba net mažėja dėl konkurencijos ir pažangių gamybos sprendimų. Tuo pačiu technologijos tampa efektyvesnės – vienos kilovatvalandės savikaina mažėja. Įprasta 5–10 kW elektrinė šiuo metu atsiperka per 6–8 metus, o pasinaudojus valstybės parama – dar greičiau. Tai reiškia, kad daugiau nei du dešimtmečius žmonės gali naudotis nemokama elektros energija“, – komentuoja ekspertas.

Valstybės parama išlieka aktuali

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir toliau planuoja remti gyventojus, kurie investuoja į atsinaujinančią energetiką. 2025 m. numatyti keli kvietimų etapai, kurių metu galima gauti dalinį finansavimą įsirengiant elektrines ant nuosavo stogo arba įsigyjant dalį saulės parkuose.

Įprasta subsidijos suma siekia iki 323 Eur už įrengtą kilovatą. Tai sumažina pradines investicijas ir dar labiau pagerina elektrinės atsiperkamumo laiką. Be to, gyventojai, pasirinkę elektrinę su energijos kaupimo sistema (akumuliatoriais) – gali tikėtis papildomos paramos.

Technologinis progresas – ilgalaikė nauda

Šiuolaikinės saulės baterijos yra ilgaamžės – jų gamintojai suteikia 25 metų našumo garantiją, o realus tarnavimo laikas gali siekti 30–35 metus. Efektyvumas per pastaruosius metus taip pat ženkliai išaugo –2025 m. standartinis modulis gali pasiekti 20–22 proc. konversijos efektyvumą.

Alternatyva – nuotolinės elektrinės

Gyventojai, kurie neturi tinkamos stogo dangos ar gyvenantys daugiabučiuose, taip pat gali naudotis saulės energija, per vadinamas nuotolines elektrines. Ši sistema leidžia įsigyti dalį elektrinės saulės parke ir naudoti jos pagamintą elektrą savo būstui per elektros tinklą.

Aplinkosauginiai tikslai – dar viena paskata

Europos Sąjungos ir Lietuvos strategijos skatina gyventojus tapti energetiškai nepriklausomais. Iki 2030 m. Lietuva siekia, kad daugiau nei 45 proc. šalies energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančių šaltinių. Įsirengus saulės elektrinę – gyventojai tiesiogiai prisideda prie šio tikslo, mažina CO₂ emisijas ir stiprina bendrą šalies energetinį saugumą.

Daugiau informacijos apie saulės elektrines namams skaitykite estsolar.lt

Gražina

Gražina paskelbė 716 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>