Pamažu kinta ir laidojimo tradicijos

Kremavimo paslaugosŽvelgiant į laidojimo statistiką, matyti, kad stiprias katalikiškas tradicijas turinčiose valstybėse tradicinis laidojimo būdas, kuomet mirusiojo palaikai yra užkasami po žeme, yra giliai įsišaknijęs ir kol kas nežada užleisti vietos pamažu populiarėjančiam kremavimui. Nors Katalikų bažnyčia neprieštarauja mirusiųjų deginimui, senesnių pažiūrų krikščionys, tikintys, kad po mirties žmogus iš mirusiųjų prisikels su kūnu, į kremavimą žiūri nepalankiai. Tuo tarpu tiek Jungtinėje karalystėje, tiek Skandinavijoje kremuojama apie 75% mirusiųjų. Tai valstybės itin pamėgtos lietuvių emigrantų, kas, tikėtina, su laiku taip pat padarys didelę įtaką ir jų požiūriui šiuo klausimu.

Pratęsiant mintį apie emigraciją, reikia paminėti, kad išvykėliams kremavimo paslaugos atrodo vis labiau patrauklesnės ir todėl, kad paprastai kremuoti artimųjų palaikai laidojami kitokiame kape – arba kolumbariume, arba mažesnio ploto ir dažnai moderniau atrodančiame pilnai akmeniu dengtame kape, kuriam reikalinga gerokai mažesnė priežiūra. Į gimtinę grįžtantiems retai ir dėl to negalintiems skirti daug laiko artimųjų kapavietės tvarkymui, tai tikras išsigelbėjimas.

Kalbant apie kitus kremavimo privalumus, verta paminėti ir mažesnę laidojimo kainą, jei mirusiųjų artimieji pasirenka paprasčiausią variantą – kai užsakomos tik kremavimo procesas be šarvojimo ar net ir be gedulingų pietų, sudarančių ženklią laidojimo išlaidų dalį. Šiuo atveju mirusiojo artimieji susirenka atsisveikinti su velioniu prie iš krematoriumo parvežtos laidojimo urnos ir jį palydi iki amžinojo poilsio vietos – kapinių ar kolumbariumo. Čia taip pat atliekama trumpa atsisveikinimo ceremonija su kunigu.
Laidojimo paslaugas teikiančių įmonių atstovų teigimu, toks greitų laidotuvių variantas Lietuvoje vis dar yra retas, mat daugelis jaučia, kad tinkamai atsisveikinti su velioniu gedului reikėtų skirti daugiau laiko. Todėl dažniau kremavimas atliekamas ir su šarvojimu, kaip ir tradicinėse laidotuvėse. Paprastai skiriama vienu diena atsisveikinimui su velioniu laidojimo namų šarvojimo salėje, tada jo palaikai vežami į krematoriumą, o dar kitą dieną laidojama kapinėse arba atliekama atsisveikinimo ceremonija prie kolumbariumo, kur į išsinuomotą nišą dedama urna su velionio pelenais.

Lietuvoje padaugėjus krematoriumų ir dėl to atpigus kremavimo paslaugoms, tikėtina, kad toks laidojimo būdas netrukus taps gerokai populiaresnis. Populiarėjimui neabejotinai turės įtakos ir emigraciniai procesai bei faktas, kad visuomenė darosi vis mažiau religinga.

Gražina

Gražina paskelbė 686 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>