Jeigu užsuktumėte į Suvalkijos sostinę Marijampolę, dabar rastumėte ne skūpiuosius suvalkiečius, apipintus anekdotais, o klestintį automobilių verslą. Čia Castrol 0W30, ratai, padangos, mašinų dažai yra labai perkamos prekės, o išsiimami patentai dažnai susijęs su automobilių taisymu. Tačiau, kaip pasakoja vietiniai, seniau buvo žymiai geriau, ir vertėsi žmonės kur kas lengviau.
Mašinų turgaus fenomenas
Sakoma, kad seniau būtent čia, Suvalkijos sostinėje, klestėjo didžiausias automobilių turgus Lietuvoje. Tačiau taip gal sako tik patys marijampoliečiai, o štai Utenos miesto žmonės tą patį tikintų apie savo gyvenvietę. Sunku dabar pasakyti, ypač, kai situacija jau yra pasikeitusi, ir aukso amžius praėjęs. Žmonės šiais laikais jau truputį mažiau verčiasi su automobiliais. Turguje mažiau parduodama dalykų, o ir užsieniečių čia parduoti atvyksta mažiau. Jeigu seniau ant kiekvieno kiemo, kiekvieno garažo galėdavai greitai ir lengvai rasti, pavyzdžiui, kažkokius nedidelius servisus, tai dabar jau daug tokių garažų yra apskritai uždaryta. O prie „Garnio“ esantis turgus jau sutraukia vis mažiau žmonių.
Runkeliai ir automobiliai
Ne tik Castrol 0W30, bet ir cukrus yra populiari prekė. Nors gal ne – cukrus jau ne prekė, o tas produktas, kurį marijampoliečiai dažnai pagamina. Marijampolė savo pramone neturi daug romantikos. Pramonės šakos yra labai grubios, susijusios su stambiais ūkiais. Pavyzdžiui, cukraus fabrikas kasmet suvirškina daugybę tonų runkelių ir iš jų gamina cukrų. Kvapas pasklinda po visą miestą, tačiau gyventojai jau sako prie jo esantys pripratę. Automobilių verslas taip pat nėra toks romantiškas ir lengvas – čia reikia ir tepaluotų rankų, ir atkaklių derybų mašinų turguje speiguotą šeštadienio rytą. Tačiau ne vienas marijampolietis labai džiaugiasi, jeigu gali dirbti vienoje ar kitoje pramonėje. Juk apskritai mieste nėra tiek jau daug visokio verslo, kad būtų galima lengvai sau įsikurti ir be problemų gyventi. Čia pritrūksta darbo vietų, todėl žmonės neretai renkasi kitą kelią, vedantį toliau – į Vokietiją, Norvegiją, Angliją, Airiją. Ten dirba, čia statosi namus. Daug kas apskritai išvažiuoja ir niekada nebenori grįžti. Toks dalykas nutinka tada, kai žmonės randa geresnius pragyvenimo šaltinius užsienyje. Ne visi juk gali dirbti automobilių ar runkelių versle.
Išgražėjęs miestas
Visgi, žmonės džiaugiasi, kad nebe tik automobiliai, Castrol 0W30 ar runkeliai yra miesto simbolis. Galbūt greitai miestelį bus galima atpažinti tiesiog kaip vieną gražiausių Lietuvoje, nes jame labai gražiai atnaujinti parkai, aikštė, senamiestis.
Krovinių
Marijampolė tikrai labai gražus miestas, pastaruoju metu ypatingai susitvarkęs ir jaukus, gera į jį grįžti. Gal ir gerai, kad apmažėjo automobilių ir prekeivių šiame mieste. Svarbiausia gerai suvaldyti krovinių pervežimą ir visą transporto valdymą, kad pardavimai visai neišnyktų.