Karvė – naminis gyvulys, kuris rūpinasi, jog ant mūsų stalo niekada netrūktų šviežio pieno ir kitų, vertingų, baltymais praturtintų produktų. Visiems žinoma patarlė sako, jog karvei reikia duoti šieno, kad ji duotų mums pieno. Deja, bet šiais laikais karvei šieno tikrai nepakanka. Norint, kad karvė būtų sveika, ilgai gyventų – reikia gerokai praplėsti, jos mitybos racioną. Kokie pašarai karvėms (kombikormas) yra itin naudingi? Kokiomis papildomomis maisto priemonėmis, reikėtų palepinti šį ištikimą, naminį gyvulį?
Visų pirma – subalansuoti, specialiai karvėms skirti, kombinuoti pašarai. Perkant pašarus, būtina atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Kombinuoti pašarai karvėms – itin skirtingi kainos ir kokybės atžvilgiu. Pašarų sudėtis turi užtikrinti didelį vitaminų ir mineralų kiekį. Taip pat būtina atsižvelgti į pašaro gaminimo metodą. Jeigu pašarai gali pasigirti šaltu granuliavimo procesu, tikėtina, jog jie pasižymės daugiau vitaminų ir papildomos energijos karvėms suteikiančiomis savybėmis.
Skirtingi pašarai – skirtingiems karvės, gyvenimo etapams. Veršelių, telyčių, melžiamų karvių organizmai turi skirtingus poreikius, tad savaime suprantama, kad kombinuoti pašarai turėtų pasižymėti skirtingomis, sudedamosiomis dalimis, gerosiomis savybėmis. Tinkamai parinkti pašarai karvėms (kombikormas), sėkmingai užtikrina gerą gyvulio savijautą, pasirūpina didesniu, melžiamo pieno kiekiu. Specialiai jaunikliams subalansuoti kombinuotieji pašarai padeda suformuoti stiprią imuninę sistemą, užtikrina gerą prieskrandžio veiklą.
Baltyminės žaliavos – dar vienas, teigiamas papildas karvėms ir veršeliams. Sojų ar rapsų rupiniai turi itin didelį kiekį, prieskrandyje neskylančių baltymų. Šie baltymai virškinimo procesus atlieka plonajame žarnyne. Dėl šios priežasties, baltymai gerokai pasitarnauja pieno gamybos labui. Veršelius taip pat galima palepinti baltyminių žaliavų produktais. Tam tikros, baltyminės žaliavos užtikrina greitesnį, mažų veršelių augimo procesą.
Įvairūs papildai tikrai naudingi ne tik žmogui. Palepinti savo karvę mineraliniais ar vitamininiais papildais – protingas sprendimas. Svarbiausia atkreipti dėmesį, jog papildai pasižymėtų geromis, mineralų įsisavinimo savybėmis. Tiek žmogui, tiek karvei skirtingi papildai gali suteikti skirtingus, teigiamus pokyčius. Aukštos kokybės mineraliniai ir vitamininiai papildai tinkamai pasirūpina visais, karvės organizmui reikalingais poreikiais. Kiti papildai puikiai veikia kaip prevencinė priemonė, kuri užkerta kelią pavojingų ligų formavimuisi.
Reikėtų nepamiršti, jog karvės mitybos įpročiai tiesiogiai atsispindi piene ir jo gaminiuose. Jeigu neprižiūrėsite karvės, maitinsite gyvulį nesubalansuotais, visiškai netinkamais, prastos kokybės pašarais – tikrai tikėtina, jog melžiamas karvutės pienas taps nepakenčiamai kartus. Visai nesvarbu, ar jūsų pievose ganosi viena žalmargė karvė, ar turite visą būrį naminių gyvulių, jais rūpintis – būtina. Juk karvė – nuo senų laikų vertinamas naminis gyvulys, kuris ne tik duoda skanų pieną, bet ir atsiveda, vėliau ūkiui ženkliai pasitarnaujančius veršelius. Tad skirkite dėmesio ir tinkamai pasirūpinkite savo naminio gyvulio sveikata, gera savijauta ir gyvulio poreikius atitinkančiu, pašaro ir papildų racionu.